25 listopada w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach odbył się Piknik Rodzinny z okazji Święta Niepodległości organizowany w ramach projektu Siatkówka Łączy Narody. Wydarzenie było też okazją do integracji lokalnej społeczności z ukraińskimi rodzinami.


W Pikniku udział wzięli m.in. Katarzyna Kacprzyk, Główny Specjalista w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Janusz Uznański, Wiceprezes Fundacji Polska Siatkówka oraz Jarosław Miałkowski, Prezes Mwzowiecko-Warszawskiego Związku Piłki Siatkowej. Była to trzecia edycja tego projektu, dedykowanego integracji i asymilacji poprzez sport naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną. Jak podkreślił Janusz Uznański „jest to chyba najbardziej efektywny sposób, żeby nawiązywać bezpośrednie rówieśnicze relacje”.

- Poprzez Projekt Siatkówka Łączy Narody, który jest realizowany dzięki wsparciu Ministerstwa Sportu i Turystyki, a jego realizatorem jest Fundacja Polska Siatkówka, udało nam się doprowadzić do sytuacji, że nasi przyjaciele z Ukrainy znaleźli tutaj spokój oraz miejsce i mogą realizować swoje sportowe marzenia - powiedział Janusz Uznański.

Warto przypomnieć, że w pierwszej edycji było siedem klubów, a teraz jest dwa razy więcej, co najlepiej świadczy o skali ilu młodych ludzi w czasie rosyjskiej agresji trafiło z Ukrainy do Polski. Korzysta również z tego Polska Siatkówka. Wzrasta liczba sekcji oraz osób trenujących. - Młodzi Ukraińcy sprawili, że można było powiększyć nabory, że pojawiło się więcej jednostek treningowych i można było popularyzować siatkówkę również w mniejszych miejscowościach. Zaczynaliśmy od dwóch regionów - Małopolski i Górnego Śląska. Teraz mamy Łódzkie, Świętokrzyskie i Mazowieckie co dowodzi, że ten program jest jak najbardziej uzasadniony - podkreślił Wiceprezes Fundacji Polska Siatkówka.

Organizatorem Pikniku w Białobrzegach, sfinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, była Fundacja Polskiej Siatkówki oraz UKS Dębina Nieporęt, który istnieje od 1996 roku. - Chętnych do uprawiania siatkówki w naszej okolicy nie brakuje. Ten sport za sprawą m.in. wyników pierwszych reprezentacji jest tutaj bardzo popularny. My w swojej pracy koncentrujemy się na mini siatkówce. W 2023 roku w Gliwicach odnieśliśmy historyczny sukces. Nasza ekipa zdobyła brązowy medal mistrzostw Polski w trójkach dziewcząt, pierwszy na arenie ogólnopolskiej, a od 2021 roku nasi reprezentanci biorą udział w finałowej rywalizacji. Zakwalifikować się z Mazowsza do finałów nie jest taką prostą sprawą - powiedział Dariusz Pieśniak, a razem z nim z młodymi siatkarkami i siatkarzami pracują jeszcze w UKS-ie Dębina Agata Krasuska i Leszek Warda.

Projekt „Siatkówka łączy narody” jest realizowany na dwóch płaszczyznach – sportowej i integracyjnej. Serhij Krawczenko bierze udział w jednej i drugiej. Z synem Jewhenem zagrał w Pikniku, gdzie jak mówi „sprawdzili swoje umiejętności”. - Poza tym poprzez siatkówkę pomagam moim Rodakom integrować się, Wynajmujemy salę i gramy - dodaje.

W turnieju wzięła udział czteroosobowa ekipa z Belska Dużego. - Dziś też mieliśmy turniej u siebie objęty programem ministerialnym, ale w Białobrzegach chcieliśmy zaakcentować swoją obecność. W popularyzacji i budowie siatkówki stosujemy w Belsku zasadę krok po kroku, żeby zaistnieć w Rodzinie Siatkarskiej. Nasz zespół ProNutiva SKK Belsk Duży jest liderem I ligi mazowieckiej, a w środę gościł u nas w rozgrywkach o Puchar Polski lider TAURON 1. Ligi MKS Będzin - powiedział Krzysztof Małachowski, prezes klubu.

W czasie Rodzinnego Pikniku „Siatkówka łączy narody”. były też inne atrakcje. Pani Anna Kosakowska prowadziła zajęcia z plastyki. - Dzieci chętnie malują i rysują. Zwykle w swoich pracach przedstawiają świat zwierząt lub bohaterów z ulubionych kreskówek. Niektóre prace są bardzo ciekawe - powiedziała Anna Kossakowska.

Rodzinny piknik zakończył się wspólnym obiadem, a zawodniczki i zawodnicy oraz ich opiekunowie opuszczali salę SP w Białobrzegach w doskonałych humorach. Wszyscy uczestnicy, a było ich około setki, otrzymali nagrody, bowiem najważniejszy był udział.