5 października w krakowskiej hali Hali Suche Stawy ukraiński Barkom Każany Lwów zadebiutował w PlusLidze w roli gospodarza. To było bardzo ważne i podniosłe wydarzenie, które poprzedził specjalny mecz z udziałem dzieci i młodzieży zaangażowanych w program „Siatkówka łączy narody”.

Program finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki realizowany jest przez Fundację Polska Siatkówka. Głównym celem programu jest zbudowanie, poprzez szeroko rozumiany sport, trwałych fundamentów pod integrację lokalnych społeczności z uchodźcami z Ukrainy oraz asymilacji dzieci, młodzieży oraz ich rodzin z Polską.

W programie uczestniczy siedem klubów z południa Polski oraz wspomniany Barkom Każany Lwów. Na co dzień w klubach we wspólnych zajęciach siatkarskich uczestniczą dzieci i młodzież z Ukrainy. W ofercie programu przewidziane są także zajęcia o charakterze sportowym i rekreacyjnym dla ich rodziców i opiekunów.

Środowy przedmecz poprzedziła rozgrzewka, którą poprowadził siatkarz Barkomu Każany Lwów Tymor Tsmokalo. Rywalizujące drużyny reprezentowały kluby zaangażowane w program: SMS Wieliczka i MKS Pogoń Proszowice. Wygrały siatkarki z Wieliczki, ale dzięki temu wydarzeniu młode siatkarki z Polski i Ukrainy miały okazję do bliższego poznania się.

Siatkarki Wieliczki podczas oficjalnego spotkania Barkomu Każany Lwów i Asseco Resovi Rzeszów stanowiły obsługę boiska, a spotkanie w roli kibiców obserwowała młodzież Sparty Kraków – kolejnego klubu zaangażowanego w program „Siatkówka łączy narody”.