2 października 2022 roku przeszedł do historii polskiej siatkówki. Tego dnia w PlusLidze zagrała pierwsza zagraniczna drużyna - Barkom-Każany Lwów.
Sezon w PlusLidze Barkom rozpoczął od wyjazdowego meczu w Treflem Gdańsk. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:0 dla gospodarzy. Mecz poprzedziły wzruszające wystąpienie władz Gdańska i Lwowa.
Barkom-Każany Lwów powstał w 2009 roku, a cztery lata później awansował do ukraińskiej ekstraklasy. W 2016 roku klub zdobył Superpucharu kraju, a później w 2017 roku Puchar Ukrainy, a w 2018 roku mistrzostwo Ukrainy. Później mistrzostwo zdobyli jeszcze dwa razy a Puchar wygrali jeszcze trzykrotnie.

Zespół Barkomu w ostatnich latach dominował na parkietach ukraińskich. Rozmowy o przeniesieniu zespołu do polskiej ligi trwały już od 2019 roku. Obecnie gra w Lwowie jest niemożliwa. Co prawa ukraińska liga rozpoczęła rozgrywki, a wszystkie spotkania rozgrywane są w Czerniowcach. Występuje w nich także Barkom-Każany, który wystawił młodzieżowy zespół.

Zespół Barkomu-Każany ma w składzie reprezentantów Ukrainy, która tak dobrze spisywała się na mistrzostwach świata, a także zawodnika z Norwegii i bardzo dobrego rozgrywającego z Turcji. Trener Ugis Krastins prowadzi również reprezentację Ukrainy.
Barkom pierwszy mecz w roli gospodarza czyli w krakowskiej Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy, rozegra już w środę 5.10.2022. Zmierzą się z Asseco Resovią Rzeszów. Mecz poprzedzi spotkanie zespół zaangażowanych w projekt „Siatkówka łączy narody”. Dzieci z tego projektu zostaną później na trybunach, a część z nich będzie również podawać piłki podczas meczu PlusLigi pomiędzy Barkomem a Resovią.

fot. plusliga.pl