W Belwederze Prezydent Andrzej Duda oficjalnie otworzył wystawę „Maraton solidarności. Polski sport dla Ukrainy”. Nie zabrakło w niej Fundacji Polski Siatkówka i programu "Siatkówka łączy pokolenia".

Na wernisażu przedstawiono fotografie i wypowiedzi ukraińskich sportowców, którzy w Polsce otrzymali schronienie i możliwość kontynuowania treningów, ale też tych, którzy pozostali w ojczyźnie i ćwiczą na zrujnowanych przez Rosję obiektach.

Prezydent podziękował przedstawicielom polskiego środowiska sportowego za to, że postanowili „przekuć szlachetną rywalizację sportową w szlachetną pomoc tym, którzy znaleźli się w potrzebie”.
– Dziękuję ludziom polskiego sportu za otwarcie swojego świata i pomoc dla sportowego rywala z Ukrainy. Dziękuję ukraińskim sportowcom, że zdecydowali się przyjechać do nas i podjąć naszą wyciągniętą rękę – podkreślił Prezydent, który objął nad wystawą patronat honorowy.

Andrzej Duda odniósł się też do kwestii zezwolenia rosyjskim sportowcom na udział w międzynarodowych zawodach. Uważa, że ich start byłby „wypaczeniem prawdy”.
– Staramy się czynić wszystko, aby uświadomić światu, że ta wojna ma, niestety, poparcie rosyjskiego społeczeństwa. Także i sportowcy ponoszą odpowiedzialność za swoje państwo, sztandar i hymn – podkreślił.
Wystawa – jak przekazali organizatorzy – przypomina, że wojna, która odbiera ludziom życie, wolność, możliwość realizowania marzeń – także sportowych – wciąż trwa. Jednocześnie ekspozycja opowiada o potędze fair play i niezgodzie na łamanie reguł, a także o sile braterstwa w świecie sportu.

Wystawę, współfinansowaną przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, opracowała Fundacja Instytut Łukasiewicza.

Prezydentowi podczas wydarzenia towarzyszyli Minister Piotr Ćwik i Doradca Piotr Nowacki.

Na otwarciu wystawy Fundację Polska Siatkówka reprezentował wiceprezes Janusz Uznański.