Dzieci i młodzież z Ukrainy oraz Polski zaangażowani w Program „Siatkówka łączy narody” oraz siatkarze Barkomu Każany Lwów po raz kolejny mieli sposobność do pogłębienia dotychczasowych znajomości i relacji. Tym razem wspólnie obchodzili Święto Konstytucji 3 maja.

Dzieci, młodzież z Polski i Ukrainy trenujący i grający w małopolskich klubach oraz siatkarze lwowskiego Barkomu wspólnie uczcili Święto Konstytucji 3 maja. Sympatyczny klimat poprzednich spotkań z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkiej Nocy sprawił, że Fundacja Polska Siatkówka – operator Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki postanowiła, że kolejne spotkanie dla beneficjentów Programu poświęcone będzie dalszemu pogłębieniu wzajemnych relacji w oparciu o najważniejsze wydarzenia w historii Polski.

Konstytucja 3 maja uchwalona w 1791 roku była jednym z najważniejszych i najowocniejszych aktów prawnych ówczesnej Europy. Historia naszej ojczyzny pokazała, że same, nawet najbardziej doskonałe, regulacje nie zastąpią szeroko rozumianej solidarności, odpowiedzialności i szacunku dla międzynarodowego porządku, przestrzegania zasad narodowej suwerenności i integralności – rozpoczął spotkanie tymi słowami, Janusz Uznański – wiceprezes Zarządu Fundacji Polska Siatkówka. – Naszym przyjaciołom z Ukrainy życzymy, by jak najszybciej mogli wrócić do swojego kraju – Ukrainy wolnej, bezpiecznej, mającej w swoim międzynarodowym otoczeniu sojuszników i przyjaciół, dla których wartościami fundamentalnymi są demokracja i pokój – zakończył Uznański.

Spotkanie rozpoczęło się od podniosłego odśpiewania hymnów narodowych Polski i Ukrainy.

Kolejne aktywności związane były z budowaniem otwartych relacji w oparciu o elementy związane z historią Polski. Komponowanie okazjonalnych kotylionów w barwach narodowych Polski i Ukrainy nawiązywało do Święta Flagi, która przypada 2 maja. Z kolei wielce kreatywne było malowanie czapeczek. Tu uczestnicy spotkania mieli nieograniczone możliwości. Naturalnie podstawowym elementem były barwy narodowe Polski i Ukrainy, ale nie zabrakło grafik klubowych, czy… wiosennych. Aura pozwoliła też na przeprowadzenie zabaw ruchowych, które ze względu na sprawność uczestników przebiegały nader… sprawnie.

Nie zawiedli, jak zawsze zresztą mistrzowie kuchni Kolejowego Klubu Wodnego w Krakowie, którzy serwowali specjały kuchni polskiej i ukraińskiej oraz zadbali, by w menu znalazły się potrawy z grilla.

Program „Siatkówka łączy narody”, którego mecenasem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki, a operatorem Fundacja Polska Siatkówka opiera się na działaniach integracyjnych i asymilacyjnych w lokalnych społecznościach, dedykowanych wojennym uchodźcom z Ukrainy. W programie uczestniczą kluby, w których trenują, a często znalazły schronienie przed wojenną pożogą dzieci i młodzież z Ukrainy. Klub Barkom Każany Lwów, ze względu na trwającą wojnę zmuszony został do rozgrywania spotkań w Krakowie i jest kluczowym elementem Programu „Siatkówka łączy narody”.