Katowice, mekka siatkówki, przygotowują się na kolejne sportowe wydarzenie. W maju odbędzie się kolejna już edycja Alei Gwiazd Siatkówki w Katowicach,  a w Spodku rozegrany zostanie mecz reprezentacji Polski. O godzinie 14:00 w Willi Goldsteinów w Katowicach rozpoczęła się konferencja prasowa związana z tym wydarzeniem. O szczegółach inicjatywy opowiedzieli Marcin Krupa, prezydent Katowic oraz Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

15 maja 2024 roku w Katowicach odbędzie się druga edycja Alei Gwiazd Siatkówki pod egidą Polskiej Siatkówki. Odciski swoich dłoni odbiją kolejne siatkarki i siatkarze. Wydarzeniu będzie także towarzyszył mecz reprezentacji Polski mężczyzn, który odbędzie się w katowickim Spodku.

 - Katowice ze swoim legendarnym Spodkiem są wyjątkowym miejscem na krajowej i międzynarodowej mapie siatkówki. To właśnie w tym obiekcie w 2014 i 2022 roku odbywały się finały mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn. Dlatego właśnie w stolicy województwa śląskiego mamy Aleję Gwiazd Siatkówki, do której w maju dołączą kolejne wielkie nazwiska.Temu świętu towarzyszyć będzie mecz towarzyski seniorskiej reprezentacji mężczyzn. Niech to będzie przedsmak emocji, jakie będziemy mogli poczuć na zbliżającej się olimpiadzie. Sprzedaż biletów ruszy już 4 kwietnia – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.


Katowice chcą rozwijać Aleję Gwiazd Siatkówki. Dlatego podpisany został w ubiegłym roku list intencyjny, który daje taką możliwość do 2030 roku. Już 15 maja natomiast zostanie wykonany kolejny krok w tym kierunku. Swoje tablice odsłonią: Aleksandra Jagieło, Magdalena Śliwa, Jakub Jarosz i Marcin Janusz. Dodatkowo pojawią się dwie tablice pamiętniające ważne wydarzenia – Igrzyska Olimpijskie w 1964 roku oraz Mistrzostwa Świata w 1974 roku.

- Katowice w historii Polskiej Siatkówki odgrywają szczególną rolę. To właśnie w Spodku polscy siatkarze sięgnęli po złoto mistrzostw świata 2014, otwierając na nową erę wielkich sukcesów naszej reprezentacji, która trwa nadal i mam nadzieję, trwać będzie jeszcze długie lata – mówi Sebastian Świderski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Nikogo nie może więc dziwić, że właśnie tutaj chcemy rozpocząć ten szczególny, olimpijski sezon. Mecz Alei Gwiazd Siatkówki będzie nie tylko pierwszym sportowym testem, ale przede wszystkim wielkim wydarzeniem, które pozwoli nam uhonorować kolejne niezwykłe osobistości siatkarskie, które walnie przyczyniły się do tego, że dziś możemy być najbardziej medalodajną dyscypliną w naszym kraju. Życzę wszystkim, aby ten rok przyniósł nam wiele powodów do radości i jeszcze więcej kandydatów do odciśnięcia dłoni w Alei Korfantego. 

Aleja Gwiazd Siatkówki w Katowicach przy al. Korfantego została uroczyście otwarta w maju 2017 r. i upamiętnia wybitne postaci siatkarskiego świata. Wyróżnia ją unikalna, pamiątkowa ławeczka, na której znajduje się replika Pucharu Mistrzostw Świata z 2014 r., zdobytego w katowickim Spodku przez reprezentację Polski. W trakcie pierwszej edycji tablice z odciskami swoich dłoni, odsłonili: Marcin Możdżonek, Andrzej Wrona, Karol Kłos, Michał Kubiak, Łukasz Kadziewicz, Paweł Zatorski. W 2018 uhonorowani zostali: trener Stephane Antiga, Piotr Nowakowski, Fabian Drzyzga, Rafał Buszek, Dawid Konarski, Mateusz Mika. W edycji 2019 katowicka galeria sław wzbogaciła się o tablice: Pawła Zagumnego, Piotra Gruszki, Bartosza Kurka, Piotra Gacka, Vitala Heynena, komentatorskiego duetu - Wojciecha Drzyzgi i Tomasza Swędrowskiego. W roku 2020 z powodu pandemii Aleja Gwiazd Siatkówki nie odbyła się. 2021 to rok, gdy w ramach Mistrzostw Europy w Siatkówce odbyło się uroczyste odsłonięcie tablic, na których pojawiły się nazwiska takich ludzi sportu jak: Jakub Kochanowski, Damian Wojtaszek, Grzegorz Łomacz, Mariusz Wlazły, Michał Winiarski, Sebastian Świderski, Waldemar Wspaniały, Jacek Kasprzyk. Dodatkowo odsłonięto tablicę z okazji 50-lecia katowickiego Spodka. W 2022 w ramach organizowanych Mistrzostw Świata w Siatkówce odsłonięto tablice: Damiana Schulza, Artura Szalpuka, Krzysztofa Ignaczaka, Wilfredo Leona, Roberta Prygla. W 2023 roku pojawiły się tablice dla: Aleksandra Śliwki, Mateusza Bieńka, Bartosza Kwolka, Doroty Świeniewicz, Małgorzaty Glinki, Pawła Papkego. Swoją tabliczkę z logotypem odsłonił także sponsor – Operator sieci Plus.